در این میان تحقیقاتی نیز روی یک رزمی کار از معبد شائولین (به نام استاد وانگ) انجام شده که مدعی داشتن نیروی (chi  ، چی) یا (chi-Gung ، چی گانگ) است. او مدعی است که برای دفاع از سلامت بدن خود از نیروی چی استفاده می کند و نیز مدعی است که این نیرو از او محافظت می کند.

محقق «دکتر سیندی بیر» مهندس بیومکانیک از دانشگاه ایالتی «وین» است.

 

یک روش دفاعی بسیار مرموز و خارج از درک علوم وجود دارد که دفاع «چی گانگ» نام دارد. برخی آن را با نام «نیروی چی» یعنی نیروی درونی می شناسند.

آیا این نیرو جزو نیروهای افسانه ای هنرهای رزمی است یا جزوحقایق مبارزه است؟

علم سعی خواهد کرد تا حقیقت را آشکار سازد.

«شیر حونگ وانگ» سیزده سال به چی­گانگ پرداخته است . او می گوید: "چی­گانگ از نیروی درونی شما استفاده می کند . «چی» از بدن شما محافظت می کند و ایمنی بدن شما را تأمین می کند."

یکی از تکنیکهای «چی­گانگ» که وانگ به تمرین آن مشغول بوده «تی وو شانگ» به معنی «پیراهن آهنین» نام دارد. پیراهن آهنین چی­گانگ روشی است که می­گوید انرژی درونی را به نیم تنه ی بالایی بدن انتقال داده و آن را مانند آهن غیر قابل نفوذ می کند. برای همین «شیو حونگ وانگ» و دستیارش «شی وی حین» را دعوت کردیم تا قدرت پیراهن آهنینشان را تماشاکنیم.

خوب دوست داریم ابزاری برای اندازه گیری نیرویی که پیراهن آهنین می تواند تحمل کند داشته باشیم. برای همین من یک آدمک آزمایش تصادفات را آورده ام که به جای ما می گوید تا چه نیرویی می توانید ضربه بزنید.

این آدمک صد هزار دلاری که در اندازه های یک انسان واقعی ساخته شده و به تمامی ابزارهای لازم مجهز است تا تأثیر و میزان برخورد را درست مانند بدن انسان نشان دهد. حسگرهای مختلف درون بدنش اطلاعات دقیقی از میزان گرانش زمینف شتاب و شدت برخورد را جمع آوری کرده و به رایانه می فرستد تا تحلیل شوند.

ازت می خوام بری جلو و همان طوی به آدمک ضربه بزنی که می خواهی به استاد وانگ ضربه بزنی. تا بتوانیم دقیق بگوییم چطور و چقدر نیرو تولید می کنی. و این که پیراهن آهنین چقدر نیرو را می تواند تحمل کند.

سه ... دو .... یک ... وای !! خیلی نیرو وارد کرد. اصلاً دوست نداشتم جای آدمک بودم. واقعاً راست میگم. «شی وی جین» هنگام ضربه زدن 358 کیلوگرم نیرو وارد می کند. (970پوند).

 این نیرو می تواند دنده ها را بشکند و آسیب های جدی به اندام های داخلی وارد کند. بدون شک جگر هم آسیب می بیند. این جور ضربه ها بدجوری به بدن انسان آسیب می رساند باید مواظب باشید.

الان زمانی است که سالها تمرین خودش را نشان می دهد. بیشتر رزمی کاران حرفه ای می توانند ضربات وارده با قدرت 363 کیلوگرم را در قسمت شکم و پشتشان تحمل کنند. ولی این افراد از طریق تمرین مداوم و ساختن عضلات و در نتیجه ساختن دیواری رشته رشته و ضخیم برای حفاظت از اندام های داخلی این کار را انجام دهند.  

ولی استاد «وانگ» چنین عضلاتی ندارد. او ادعا می کند این کار را با استفاده از تکنیکی محرمانه­تر انجام می دهد. پس شما تمام نیروی «چی» را اینجا جمع می کنید. «چی» دقیقاً همین جاست (اطراف ناف) . بعد از قدرتش استفاده می کنیم.

به عنوان یک دانشمند نیم توانم نیروی «چی» را اندازه بگیرم، یک چیز غیرقابل اندازه گیری است یعنی نمی توان برای آن مقدار تعیین کرد.

برای اطمینان از این که این کار یک حقه نمایشی نیست، ما وسیله ای روی چوب بیسبال قرار دادیم تا بتوانیم میزان سرعتش را در لحظه برخورد به بدن استاد وانگ اندازه بگیریم. تیم پزشکی آماده است دیگه؟

سه... دو... یک ... شروع! شما خوبید؟ آره، دردی ندارید؟ نه. جایش مانده . حتماً باید ... به نظر من خیلی سریع بود. من نمی فهمم!

این بار بر اساس اطلاعات تحلیل شده ی حس­گرها با سرعتی بیش از 22 متر بر ثانیه (72 feet/second) ضربه زد و قدرت ضربه اش 220 کیلوگرم بود (484 پوند). کمتر از ضربه اولیه که به آدمک زد ولی باز هم کشنده است.

چطور رزمی­کار نحیفی مانند استاد وانگ می تواند چنین ضربه ای را دفع کند؟ بر اساس نظریه «چی­گانگ» استاد وانگ قادر است انرژی «چی» را به سطح بدن خود انتقال دهد و زمان برخورد چوب «چی» مانند یک سپر ضربه را جذب کرده و در برابر نیروی وارده از بدن حفاظت می کند. در کارشناس مال تعجب استاد وانگ به استقبال ضربه می رود که باعث افزایش نیروی ضربه می شود. (جیمز دیو، کارشناس و مربی هنرهای رزمی می گوید: " چنین کاری در هنرهای رزمی معمول نیست، (یعنی این که بخواهی جلوی یک ضربه را با سفت کردن عضلات یا حرکت کردن به سمت ضربه بگیرید) چون این کار ضربه را شدیدتر می کند. "

کبود نمی شود؟ آخر باید کبود بشود . نه؟! بله فقط کمی قرمز می شود . چون به  هر حال پوست است و نرم است. یعنی فقط قرمز می شود؟ ولی معمولاً این ضربه ها باید کبود شود. بله درست است ولی با یک حرکت موجی شکم خوب می شود!

جیمز دیو می گوید به نظرم چیزی که خیلی جالب بود این است که چوب را دفع کرد. یعنی نیروی ضربه را منحرف کرد.

موقع ضربه زدن چه حسی داشتی؟ احساس کردم که من را هل داد عقب! دقیقاً!

گروه علوم نظامی آزمایش خواهد کرد که آیا این تکنیک انرژی درونی «مبارزان شائولین» می تواند از او در برابر نیروی بامبو باندوک فولادی محافظت کند؟ از آنجایی که «چی» خارج از حوزه دسترس علوم قرار دارد از دو کارشناس هنرهای رزمی دعوت به همکاری کرده ایم. «کریگ رید» طراح حرکات رزمی و نویسنده کتابهای هنرهای رزمی است.

دکتر کریگ رید (کارشناس هنرهای رزمی و انرژی «چی»): "ترجمه تحت اللفظی «چی» هوا است. ولی در هنرهای رزمی به عنواننیروی درونی شناخته می شود، نیروی حیاتی برای بدن . "

فرد دیگری که به گروه اضافه شده، عضو تالار مشاهیر هنرهای رزمی«جیمز دیو» است مدرس هنرهای رزمی و استاد کار با سلاح .

او می گوید : "من روش پیراهن آهنین را قبلاً دیده بودم ولی این اولین باری است که می بینم در یک آزمایشگاه و تحت شرایط کنترل شده دارند آن را آزمایش می کنند."

دانشمندان در این مورد مطمئن نیستند! درست در همین جایی که بافت نرمی دارد؟ (خرخره)

هیچ حقه ای در کار نیست. این نیزه ای واقعی است که قبلاً بر روی یک هندوانه 5/4 کیلوگرمی آزمایش شده است و این هم اندامی مجهز به پیراهن آهنین است که به طور بالقوه می­تواند مرگبار باشد. «شائو جونگ وانگ» می­خواهد نوک  نیزه را بر روی گلوی خود درست در فضای بین ترقوه­هایش نگه دارد. این همان قسمتی است که جراحان از آن برای عمل جراحی نای استفاده می­کنند . در این قسمت هیچ عضله­ای ندارد تا از گلو محافظت کند.

عضروف نای به راحتی از بین حلقه­های نایی پاره می­شود و در صورت وارد شدن فشار زیاد می­تواند فاجعه­بار باشد!

با این حال وانگ با انداختن وزن بدن خود بر روی نوک نیزه سعی خواهد داشت با تمام نیرو به آن فشار بیاورد. پس یک چیزی از درون کمک می کند به شما تا زخمی نشوید؟ بله، دقیقاً!

خوب با این حال ما، تیم پزشکی را آماده کرده ایم ... دست شما درد نکند...

فشار سنجی الکترونیکی به نوک نیزه متصل شده تا میزان فشاری را که گردن استاد وانگ به نوک نیزه وارد می آورد را محاسبه کند.

وقتی استاد نیزه را خم می کند، «شائو وی جین» چوبی به ضخامت 5/2 سانتی متر را به قسمت بالایی کمر استاد وانگ خواهد کوبید.

به خاطر خودشان هم که شده ، امیدوارم این نیروی «چی» وجود داشته باشد. چون می دانم چه آسیب هایی در انتظارشان است. وقتی می بینم ایشان دارند این کارها را انجام می دهند واقعاً نگران می­شوم. واقعاً باور کردنی نیست، حیرت انگیز است. جایش روی گلویتان مانده، حالتان خوب است؟ بله خوب می شود. جدی؟ بله... پس چیزیتون نشده!

من فشار را با پایم حس می کردم، داشت پایم را هل می داد. داشت به پاتون فشار می آمد؟ فشارسنج همه چیز را نشان داد.

با وجود اندکی قرمزی گردن استاد وانگ سالم است. دو علامت کوچک نشان می دهد استخوان های گردنی اش مقداری از فشار را جذب کرده اند. فشارسنج بیشترین فشار وارده بر نوک نیزه را (2900 پوند) نشان می دهد (1315 کیلوگرم!)  که بسیار بیشتر از فشاری است که برای پاره کردن گلوی استاد لازم بود.

در آموزش هایی که من تا به حال دیده ام هیچ گونه توضیح علمی برای این کار نیست. اینجا بافت نرمی دارد و هیچ چیزی غیر از غضروف اینجا وجود ندارد، عضروف هم آن قدر محکم نیست.

برخلاف استخوان یا حتی ماهیچه بیشتر کارشناسان معتقدند ممکن نیست بتوان عضروف را تقویت یا سخت کرد.

ما نمی دانیم انرژی «چی» واقعاً یک انرژی نهانی است یا فقط از طریق شرطی سازی همچین چیزی ممکن شده ...

چه چیزی در هنگام انجام این کار خطرناک استاد را زنده نگه داشته است؟ این همان راز پنهان در «چی» است. کارشناسان معتقدند «چی» در دانیتان (تانتین) ناحیه ای 5/2 سانتی متری است که در زیر شکم قرار دارد.

همینطور ادعا می کنند می توان این منبع انرژی را به هر نقطه از بدن انتقال داد تا از آسیب دیدگی جلوگیری کند. در این نمایش «چی» برای حفاظت از گردن وانگ در برابر تیزی نوک نیزه ای که روی گلویش قرار گرفته بود استفاده شد. حتی با فشار مضاعفی که چوب شکسته شده بر پشت استاد وارد کرد باز هم وانگ آسیبی ندید. با وجود پیشرفته ترین امکانات علمی هنوز قادر نیستیم «چی» را اندازه بگیریم. ولی تکنیک این مبارز شائولین هر چه که باشد به هیچ وجه نیم تواند نتایجش را انکار کرد. فعلاً قدرت پنهان در این روش دفاعی به صورت یک راز باقی خواهد ماند. اگر «چی کانگ» یک راز باشد پس این سبک پنهانی یک افسانه است!


برچسب‌ها: تانتین, نیروی درونی, نیروی چی, هنرهای رزمی, معبد شائولین, علوم رزمی, چی گانگ, علم نبرد
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۱ساعت 23:26  توسط   |